Paavsti bulla

Raffael_042

Leo X, Raphael.

Reformatsiooni ajal oli paavstiks Leo X (1513–1521), ilmaliku nimega Giovanni di Lorenzo de Medici (1475–1521). Aastal 1520 nõudis paavst Leo X bullas Exsurge Domine Wittenbergi reformaator Martin Lutherilt kirikuvande ähvardusel oma seisukohtade tagasivõtmist. Vastuseks põletas Luther avalikult paavsti bulla. 3. jaanuaril 1521 andis paavst välja uue bulla Decet Romanum Pontificem, millega jõustati varem esitatud ekskommunikatsiooni ähvardus.

Leo X oli haritud, humanistlike vaadetega mees, kes soosis kultuuri ja kes oli paljude  kunstnike patroon. Ta ajas aktiivset välispoliitikat, pidas sõda Prantsusmaa vastu tolle väljatõrjumiseks Itaaliast ja paavstiriigi laiendamiseks ning plaanis ristisõda türklaste vastu. Tema mõõdutundetud kulutused viisid pideva rahapuuduseni. Finantsprobleemide lahendamiseks kasutas ta kõiki mõeldavaid võimalusi (simoonia, korruptsioon, onupojapoliitika, indulgentsidega äritsemine). Kõik see lõi soodsa õhkkonna reformatsiooni alguseks.

Karl_Aspelin-Luther_uppbränner_den_påfliga_bullan

Martin Luther põletab paavsti bullat. Karl Aspelin 1885.

Bulla (ladina keeles „mull“, „kapsel“) on metallpitseriga ürik, kitsamas tähenduses ka üriku külge kinnitatud metallist pitser või pitseri metallist hoiukapsel. Metallpitseriga – kullast, hõbedast, enamasti aga pliist – sulgesid paavstid oma ametlikke dokumente. Nimetusega „bulla“ tähistati kesk- ja varauusajal ka paavstide väljastatud õigusliku sisuga dokumente endid. Pliist pitserite tava sai alguse Bütsantsis; neid kasutasid hiljem ka Saksa-Rooma keisrid, Veneetsia vabariigi ja Itaalia ja Prantsusmaa linnade valitsejad.

Tallinna Linnaarhiivis on säilinud kolme paavsti bullad, millest Leo X oma on hiliseim. Teistes Eesti mäluasutustes bullasid ei leidu, kuid Rahvusarhiivi ja Ajaloomuuseumi kogudes on hoiul nende duplikaate ja ärakirju. Neid on ka Tallinna Linnaarhiivis.

Näitusel välja pandud Leo X bullaga teatab paavst, et on nimetanud Johannes Blankenfeldi Tallinna piiskopiks. 30. oktoober 1514. TLA, f. 230, n. 1-I, s. 939.

Untitled

Leo X pitser.

tla_0230_1-0-i_0000939_00001_xKonkreetsest bullast lähemalt vaata siit.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s