Kool

17. sajandil andis Tallinnas algharidust Toompeal asunud toomkool ja all-linnas raele alluvad linnakoolid – poistekool ja tütarlastekool. Poistekool, mis 1590. aastast oli 5-klassiline, tegutses ilmselt Oleviste koguduse juures. Poistekooli rektor ja õpetaja, hilisem Oleviste koguduse õpetaja Heinrich Vestring pani 1600. aastal kirja ilmselt tema enda koostatud ja Tallinna rae poolt kinnitatud kooliseaduse: „Liivimaa kuninglik Tallinna kooliõigus, avaldatud 10. aprillil 1600 pärast Kristuse sündi“. TLA, f 230, n 1, s Aa 114, lk 114-125. See on varaseim teadaolev kooliseadus Eestis, mis kehtis Tallinnas veel ka 18. sajandi algul. Samuti pani ta 1603. aastal kirja linnakooli õppeplaani.

kooliseadus1600. aasta Tallinna kooliseadus koosnes mitmest alajaotusest: eeskirjadest, mida tuli täita koolis, väljaspool kooli, ka tänaval, kodus ja kirikus ja nõuded järelvaatajale – kokku 36 punkti. Pikalt ja põhjalikult on sätestatud eeskirjad kooliteenijatele s.t. õpetajatele – 72 punkti.

Esitame näitena mõned kooliseaduse punktid:

2. Suvel peavad nad [õpilased] enne kella 6 koolis olema, talvel aga hommikul enne kella 7, pärast lõunat aga enne kella 12.

3. Enne kooli tulekut peavad nad pea kammima, käed ja näo pesema, küüned, kingad ja kõik riided ära puhastama.

Koolis

4. Need [õpilased] kes enne kella löömist kooli tulevad, ei tohi lobiseda, kisada ja ringi tormata, vaid peavad ilusasti vaikselt istuma, oma õppetükke kordama ja lugema.

9. Kui õpetaja loeb, ei tohi keegi millegi muuga tegelda, keegi ei tohi naerda, nalja teha, igaüks peab selle eest hoolt kandma, et ta [sel ajal] ei mõmiseks, sahistaks, lobiseks, ega magaks.

Ka tänaval

15. Isandate [s.t.] raehärrade, kirikuteenijate, koolmeistrite, suursuguste kodanike, auväärsete naiste ja neidude, samuti sellide ees peavad nad pea paljastama ja neile kohast austust üles näitama.

26. Suvel peavad nad [õpilased] hoiduma külmas vees suplemisest, talvel jää- ja lumepallide loopimisest.

27. Keegi ei tohi kaasõpilasele, veel vähem oma õpetajale, valetada, vassida ja [kedagi] laimata.

33 [Õpetaja] ei tohi kedagi viha või muude isiklike tundmuste ajel hinnata, vaid peab seda tegema tõsisel ja tuntud ja arusaadaval põhjusel.

Järelvaataja ametis

34. /…./ Kolmapäeviti ja laupäeviti [peavad järelvaatajad] vitsad valmis seadma ja need õpetajatele nende kooli tulles kätte andma.

35. Poisid, kes saavad 6-aastaseks, peavad end [kooli] sisse kirjutada laskma.

Kooliteenija ametis [mõeldud on õpetajaid]

34. Kooliõpetus ei tohi sarnaneda piinamisele, vaid peab olema nagu isalik kasvatus, mistarvis õpetaja peab kooli kaasa võtma oma isaliku hinge ja poistega ettevaatlikult ringi käima nagu isa oma lapsukestega.

35. Kui ta vastavalt sellele toimib, siis tunneb ta ära ja teeb vahet, kes on andekas ja kes kõva peaga, kes hoolas, kes laisk, kes kombekas ja kes kasvatamatu.

42. [Õpetaja] riietus ei tohi olla toretsev, kergemeelne ega tavatu, vaid austusväärne, seisusekohane, rohkem vaimuliku- kui kodanikuseisuse riietuse moodi, mitte mingil juhul aga aadli- ja õukonnarõivaste sarnane.

43. Kõiki kahtlasi kohti, avalikke kõrtse ja kahtlasi seltskondi tuleb vältida.

44. Kui neid auväärsete inimeste poolt külla kutsutakse, peavad nad [sealt] õigel ajal koju minema.

59. Iga poole aasta tagant peab rektor oma kolleegidega üldise eksami korraldama ja ülitargale raele ja auväärsele vaimulikkonnale oma truudust ja hoolt esile tooma.

Tervikuna on 1600. aasta Tallinna kooliseadus avaldatud Tallinna ajaloo lugemikus, dokument nr 53.

Head kooliaasta lõppu!

pais

Joonistus Tallinna dominiiklase David Sliperi koolivihikust, 16. sajandi algus. TLA.230.1.Cm 11.

Advertisements

2 responses to “Kool

  1. Pingback: Õpetajatepäev | Tallinna Linnaarhiiv·

  2. Pingback: Lugemik | Tallinna Linnaarhiiv·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s