Tallinn

tallinnEsimene säilinud sidus eestikeelne ilmalik tekst on Tallinna eestlaste truudusvanne Liivimaa ordumeistrile Hermann von Brüggeneyle 1536. aastal. Tekstis esineb esmakordselt kirjapanduna Tallinna eestikeelne nimetus (tallyna).

Teksti on üles kirjutanud raesekretär Johann Sulstorp. Eestikeelsele tekstile järgneb saksakeelne tõlge teise käekirja ja teise tindiga (TLA, f. 230, n. 1, s. BK 12 I).

vanne

Mynno toyuetann nynck wannu ssell surell owsall nynck wegkewell yssandell yssandell Harmen Brüggeney, teysse nyme kaess Hassenkamp Mester Saxa ordens lifflandi maell myn armall yssandell nynck selle awsall tallyna lynhall wagka nynck sanna kuelya olla kuy mynd jummall awitacko ninck theme kallis euangelium.

Hermann von Brüggenei oli Saksa Ordu Liivimaa meister 1535–1549. Tallinna saabus ta truudusvannet vastu võtma 1. veebruaril 1536. aastal. Ordumeister saabus suurema ordukäsknikest kaaskonnaga ja umbes 30 kurjategijaga. Vana kombe kohaselt said kurjategijad, kellel õnnestus koos ordumeistriga linna tulla, amnestia. Ordumeistrile korraldati raekojas pidulik ja suurejooneline pidusööming, kus osales 700 inimest. Raekoja platsil korraldati rüütliturniir, mis lõppes verise lööminguga aadlike ja linnakodanike vahel. Külaskäigu auks vermiti Tallinna kuldtaaler (medalitaoline kinkemünt).

Lisaks linnakodanikele (kelle truudusvanne mingil põhjusel pole kodanikeraamatusse kantud), pidid uuele maaisandale truudust vanduma ka mittesakslased (peamiselt eestlased), kes olid linna teenistuses. Selle vande andmisel peeti ilmselt oluliseks, et see oleks tõotajale mõistetavas vormis.

Samas, vannete kontekstis, sattus ette veel üks huvitav vanne, mille on andnud eestlasest lihunik Toennies Kerck Tallinna linnakodanikuks saades. See vanne on dateeritud aastaga 1570, aga Toennies Kerck sai linnakodanikuks 11. jaanuaril 1622. aastal, et tundub, et selle dokumendi dateering tuleks üle vaadata.

päis

Aga „Tallinna“ teema kontekstis on see vanne siiski paslik ära tuua, kuna ka siin, ehk siis peaaegu 100 aastat hiljem, esineb linna eestikeelne nimetus samal kujul.

Mittesakslase vanne 1570

TLA, f. 230, n. 1, s. BK 12 I

Mittesakslaste vanne

Mina tõotan ning vannun sellel vägeval Rootsi riigil ning sellel ausal Tallinna linna rae isandail, vaga ning sõnakuulja olla, kuigi mind Jumal avitaks ning tema kallis evangeelium.

(Juramentum der undeutschen. Mynno toyuetann, ninck wanno, sell weckewalle Rottsell Rickes, ninck ausall Rhade isandel selle tallyna Linnhall, wagka, ninck sảnna kuelya olla, kwigi mynd Jumall awytacke, ninck thema kallis euangelion. Tonnies Kerck. Knochenhauer).

Ja kui meenutada veel ka luuletust 1670. aastast, siis ei saa kuidagi väita nagu oleks Tallinn linna nimena kasutusele võetud 19. sajandil.

Advertisements

2 responses to “Tallinn

 1. Siin saaks dispuuti arendada sellel teemal.
  Alates sellest, kas Reval on maakeelne sõna või mitte? Või kust pärineb sõna Reval? Mida samas tähendab sõna Tallinn? Kui palju on Euroopa ja Liivimaa ürikutes mainitud kuni 1900 alguseni nimetust Tallinn ja kui palju Reval? Millal Tallinn sai ametlikuks nimeks ja mis põhjusel? Millal me saame rääkida sõnast EESTI (Eestimaa, eestlane, eesti keel jne) … .
  See on kõik väga huvitav teema, kuid lõpeb ilmselt tõdemusega, et REVAL linna nimena on/oleks palju mõistlikum ja ka eestlaslikum kui XXI sajandi alguses kasutusele võetud ja väidetavalt taanalste nimetusest tuletatud taanilinn Tallinn.

  Meeldib

 2. Jah, see on tõsi, et see on keeruline teema, mille üle on ka üsna palju arutletud. Päris kokkulugeda kasutust kuni 1900. aastani ehk ei ole materjali paljususe tõttu otstarbekas, aga kindlasti on kirjalikus suhtluses kaalukauss väga suuresti Revali kasuks. Suulist maailma ei saa kontrollida.
  Täname kaasamõtlemast!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s