Pääsküla raba

Läbi aegade on Pääsküla rabaga olnud palju erinevaid plaane, millest enamik ei ole täitunud. Ei tulnud Pääsküla rappa aerodroomi ega ka surnuaeda praeguse Valdeku pargi piirkonda. Ka Rõõmu puiestee jäi rajamata ja Kaare tänavast on olemas vaid pool kaart, mis lõpeb Hiiu haiglate juures ja jätkub ida pool Ugala tänavana. Ka Pääsküla järv jäi rajamata.

Milliseid teostamata plaane veel on Pääsküla rabaga olnud? I Maailmasõja ajal plaaniti läbi raba Keiser Peeter Suure Merekindluse süsteemis raudteed Pääsküla ja Männiku vahel. Raudteetamm rajatigi, kuid raudtee ehitamiseni ei jõutud. Olümpiamängude paiku 1980. aastal kavandati raba serva Vabaduse puiesteega paralleelset suurt magistraali. 1990 tekkis mõte rajada läbi raba Talllinna sisemine ringtee.

Mis on Pääsküla rabas olnud?

Kunagi oli raba kohal järv. See nagu Ülemistegi, oli merest maasäärtega eraldatud laguunjärv, mis tekkis ehk umbes 8000 aastat tagasi, siis kui Läänemere nõos oli jääajajärgne mageveeline järv – Antsülusjärv. Erinevalt umbes sama suurest, kuid sügavamast Ülemistest kasvas järv aga kinni. See kõik jääb esiajaloo ja pigem geoloogide töövaldkonda.

leht

Pääsküla raba vanust saab mõõta turbakihi paksuse järgi arvestades turba aastaseks juurdekasvuks 1 mm. Pääsküla raba kõige vanemad turbakihid ulatuvad rohkem kui 5 meetri sügavusele. Keskmine turba paksus on 2,5 meetrit. Turba kaevandamise kohta Pääsküla rabas on meie arhiivis väga lünklikke andmeid alates 1920. aastatest kuni 1950. aastani. Suurem turbatööstus, mis hõlmas umbes 10 hektarit, asus raba loodeosas praeguse Pääsküla prügimäe kohal. Väiksemad turbaaugud on Oleviste tänava lõpus, kus on mänguväljak ja kelgumäed.

Nõmme vanade sõrestikmajade omanikud võivad majade soojustamisel mõnikord saepuru asemel leida seina vahelt hoopis turvast. Mõlema asendamisega soojustpidavama materjaliga peab olema ettevaatlik. Ehituseaduse tõlgendused miljööäärtuslikes majades loevad 1920. ja 1930. aastate seina täidist maja kandekonstruktsioonide kandvaks elemendiks, mille asendamiseks on vaja projekti, ehitusluba ja sellega seotud pikaajalist ja kulukat asjaajamist.

Tegelikult on Pääsküla rabas turvast toodetud ka peale 1950. aastat, aga raba lõunapoolses osas, mis jääb Saku valla maadele. Seal kaevandati turvast 1970. aastatest kuni 1980. aastate lõpuni ja vanal turbaväljal alustati 1996. aastal taas turba tootmist. See umbes 65 ha suurune turbaväli asub teiselpool Pääsküla jõge prügimäest ca pool km kagus. See rabapool on jaotatud juba 1930. aastate lõpust talude vahel, mis kannavad sobivaid nimesid: Turba Mardi, Rabajaagu, Sookailu, Rabamuraka, Turbaaugu jt. See piirkond jääb 1944. aasta septembrist Tallinna Linnaarhiivi vaateväljast väljapoole.

aero

Rohkem kui Pääsküla turbatööstuse kohta on meil andmeid Pääsküla raba kuivendamise kohta. Pääsküla raba on kraavitatud 19. sajandist alates. Nõmme linnavalitsuse arhiivis on Pääsküla raba magistraalkraavi kaevanud ja kuivendustööde lõpetamisel osalenud tööliste palgalehed 1933. ja 1934. aastast. Kraave kaevas korraga 30–40 meest. Tööd toimusid Nõmme linnale kuuluvas Pääsküla rabas täpse kuivendamise projekt-plaani alusel, mis linnaarhiivi kaardikogus on olemas (TLA, f 149, n 4, s 217).

raba

Raba ja soo kuivendamine oli vajalik turba tootmiseks. Raba lõunaosas rajati kuivendatud soo asemele ka heinamaid.

1974. aastal rajati endise turbaväljade kohale ametlikult ajutise Tallinna prügilana Pääsküla prügila, mis tegutses 2003. aasta maini. 2007. aastal prügimäe katmine pinnasega lõpetati. Praegu on Pääsküla endine prügimägi oma 66,6 meetriga Tallinna kõrgeim punkt, mis küll aeglaselt madalamaks vajub.

Viimase 5–10 aasta jooksul on lõpuks selgusele jõutud, mida rabaga ette võtta. Raba jäägu rabaks nii nagu ta on. Ei sobi sellesse tundlikusse keskkonda golfiväljakud, autoteedest rääkimata. 2007. aastal hakati rabas ehitama õpperadu, laudteid, purdeid platvorme, paigutati infotahvleid. Tegemist on pealinnale kõige lähema tähistatud õpperajaga, kus on võimalik ennast loodusalaselt harida, nautida rabaloodust ilma seda kahjustamata, puhata joosta, jalutada ja suusatada.

raba_0001

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s