Georg Trummert

1773. aastal Tallinna saabunud käsitööselli kutsetunnistuse (TLA.230.1.Bf1a, l 154) sisu oli järgmine:

tunnistus

Meie kiiduväärse Reini-äärse Weissenburgi linna auväärse saiapagarite käsitöö vannutatud ees- ja muud meistrid tõestavad käesolevaga, et praegune sell nimega Georg Drummert, kes on pärit Reichenbachist, umbes 32-aastane ja keskmist kasvu mustade juustega on siin meie juures ühe aasta ja 24 nädalat tööl olnud ja ta on end selle aja jooksul truult, virgasti, rahulikult ja ausalt ülalpidanud, nagu see igale käsitöösellile kohane on, mida me, niimoodi atesteerime ja sellepärast meie kõiki kaasmeistreid sündsalt paludes soovime käsitööliste kombe kohaselt seda selli igal pool (edasi) aidata. Weissenburg 4. mai 1773.

Tegemist oli üsna tavapärase sisuga kutsetunnistuse või soovituskirjaga, mille käsutöötsunft andis sellile kaasa rännuaastateks, selleks, et ta võõrastes paikades kogemusi saaks omandada.

Tavaliselt jõudis tsunftikäsitööline oma eluajal omandada ühe eriala. Georg Trummeriti puhul oli ebatavaline aga see, et tema dokumenditasku sisaldas 8 käsitöö eriala kutsetunnistust (pottsepp, lihunik, liharaiuja, õppepruulija, parkal, püttsepp). Neist 6 pärinesid 1772. aastast ja 1773. aasta algusest Reini äärsest Weissenburgi linnast (tänapäeva Wissenbourg Prantsusmaal). Trummerti vanus kutsetunnistustel kõigub 30-32 aastani ja sünni või päritolukohti on kolm.

trumm

Georg Trummertilt ära võetud võltsitud kutsetunnistused ja atestaadid. TLA.230.1.Bf 1.

Oma rännakutel Saksamaal ja Venemaa Läänemereprovintsides esitas Trummert oma kutsetunnistusi valikuliselt kohalikele käsitöötsunftidele toetuse saamiseks. Kuna Trummert oli insuldi tagajärjel invaliidistunud, esitas ta lisaks kutsetunnistustele ka vastava atestaadi, mida tal oli viis. Iga atestaat näitas vigaseks jäämise põhjust (tööõnnetust) seoses vastava käsitööalaga: õllepruulina oli tal juhtunud õnnetus õllevaatide veeretamisel, lihunikuna ründas teda metsik tõupull, jms. Kõige enam leidiski kasutust ilmselt õllepruuli kutsetunnistus ja õnnetuse atestaat. Nende abil oli ta saanud toetust 19 linna õllepruulijate tsunftilt. Muuhulgas sai Georg Trummert väikest toetuse Riias, Pärnus ja Tartus, enne kui 1773. aasta juulis Tallinnas vahistati ja temalt kõik võltsitud kutsetunnistused ja atestaadid ära võeti.

230_1_Bf_1_a

Nahast tasku, kus Trummerti atestaadid sees olid.

12. juulil 1773 oli Trummerti kohtuasi arutusel Tallinna raes. Kohtufoogt soovitas Trummerti tervislikku seisundit arvesse võttes piirduda tema karistamisel ainult kepihoopidega ning seejärel ta laevaga Tallinnas ära saata. Võlgade katteks võeti ära osa tema juurest leitud raha. Georg Trummerti edasine saatus on teadmata.

Georg Trummertilt äravõetud võltsitud dokumentide kogu on väga unikaalne dokumentide kollektsioon ja on seepärast kajastamist leidnud mitmetes Saksamaal ilmunud uurimustes tsunftikäsitöö ajaloo kohta Saksa kultuuriruumis.

Pikemalt on Georg Trummerti juhtumit käsitletud Tallinna ajaloo lugemikus (Tallinna Linnaarhiivi toimetised nr 14. Tallinn 2014, lk 315-319.) Seal on antud ka kahe Trummerti õnnetusjuhtumi atestaadi tõlge. Kuigi atestaadid on väliselt üsna ilmetud dokumendid, on tegemist väga detailsete ja värvikate kirjeldusega.

Advertisements

One response to “Georg Trummert

  1. Pingback: Lugemik | Tallinna Linnaarhiiv·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s