Mõisnike pulmalaud

8. märtsil 1910. aastal laulatas Tarvastu pastor Mihkel Jürmann Tarvastu lossis reservleitnant Herman von Siversi Heimtalist Tarvastu mõisapreili Helene Gabriele Giamella von Mensenkampffiga.

Leidsime juhuslikult õigeusu vaimuliku Vladimir von Berensi (15.02.1947–22.09.2006) arhiivist laulatusele järgneva pulmapeo menüü, mis on kaunistatud Mensenkampffide vappiga.

Foto1

Menüü tõlge:

Pulmadinee

Menüü

Selge peedisupp pirukatega.

Latikas mädarõikaga

Veisefilee šampinjonikastmega

Faasanid värske salatiga

Sparglid sousti ja värske võiga

Jääkohv ja plombiir või kohv, jäätis ja plombiir.

Laulatus ei toimunud Tarvastu kirikus, vaid sellest mõnisada meetrit lõuna poole, teisele poole Tarvastu jõge jäävas Tarvastu mõisa peahoones ehk lossis, kuigi seda tagasihoidlikku ühekordset puumaja on raske lossiks nimetada.

Mõnikord võib siit-sealt lugeda, kuidas Tarvastu mõisa häärber 1905. aastal maha põletati. Tegelikult seda ei juhtunud. Tarvastus teatud rahutusi esines: vallamaja juures peeti kihutuskõnesid, loodi “seadusevastane vallavalitsus”, kuid mõisa(id) ei rüüstatud ega põletatud. Siiski saabus 10. jaanuaril 1906 karistussalk Karl von Siversi (Hermann Siversi kauge sugulane) juhtimisel ka Tarvastusse, kus 5 inimest maha lasti ja 25-le ihunuhtlust anti. Rittmeister Karl von Sivers, sai kurikuulsaks eriti Viljandi massimõrva korraldajana kaks päeva varem.

foto2

Ilmselt pidas häärber vastu vähemalt 1939. aasta veebruarini , kui suri mõisa viimane omanik Karl August von Mensenkampff, kelle kätte pärast maareformi oli mõisasüda jäetud. Samas pole arvukast mõisakirjandusest ja mujalt õnnestunud leida andmeid, millal ja kuidas, mõisa peahoone hävines. Mõisa vägevad kivist kõrvalhooned: ait, tall-tõllakuur, viinavabrik, viinavabriku töölistemaja, Mensenkamffide matusekabel Tarvastu linnuses on säilinud.

Pisut ka pruudist ja peigmehest. Abielludes olid mõlemad 31aastased.

Pruut Helene Gabriele Giamella (sündinud 4.jaan 1879 Koikküla mõisas, surnud 9. mai 1963) oli Tarvastu vana mõisniku Jakob Morits Justuse (1834–1913) noorim tütar. Tal oli 4 õde, kes kõik olid juba abielus ja vend Karl August, kellele isa oli juba 1905 . aastal mõisa üle andnud (kinkinud).

foto3

Peigmees Hermann von Sievers (12.veebr 1879 Taali mõis, surnud 11. nov. 1958), oli olnud sõjaväeteenistuses Saksamaal, Preisimaal, kus ta oli tragunirügemendi leitnant. Heimtali mõisa viimane mõisnik Friedrich Frommhold von Sivers (1849–1924), kes oli lastetus abielus kauge sugulase Õisu mõisast pärit Alma Wilhelmine Konstanze (Minni) von Siewersiga, kutsus 1904. aastal mõisa elama oma Aafrikas varasurnud venna Peteri poja Hermanni. Temast pidi ilmselt saama mõisa uus omanik. 1912. aastal asusid Friedrich ja Minni Peeri karjamõisa ehitatud uude härrastemajja. Friedrich andis Heimtali mõisa juhtimine oma vennapojale Hermannile.

2010. aastal leiti Heimtali mõisa remontimisel seinapaneeli vahele peidetud ja tulevastele põlvedele mõeldud ümbrik kirjaga, milles kirjeldati mõisa remonti seoses Hermanni vastuvõtuga 1904. aastal. Kiri oli üsna viletsas seisuskorras ja hiirte näritud, kuid säilinud tekstiosa õnnestus Ajalooarhiivi arhivaaril Tiiu Ojal tõlkida.

Foto4

Hermanil ja Helenel sündis Heimtalis kaks last: Karl Jakob (26. jaan 1912), Elisabeth Charlotte Rosalie Hermine (31. mai 1914). 1921. aasta paiku peale maareformi lahkus Hermann von Sievers oma perekonnaga ja ka tema onu Friedrich, Heimtalist Saksamaale. Hermanni ja Helene kolmas laps tütar Gabrielle Gesela sündis ilmselt Saksamaal. Karl Jakob von Sivers sai surma 9. aprillil 1944 Idarindel.

Siversitest ja Heimtalist kaugemast minevikust ja eriti möödunud sajandi algusaastatest võib lugeda 2011. aastal ilmunud Heimtali põhikooli ajalooõpetaja Imbi-Sirje Tormi raamatust „Lugusid Siversitest ja Heimtalist“, mis põhineb Heimtali viimase mõisniku Friedrich von Siversi käsikirjalisetel mälestustel aastatest 1913–1924, kuid kasutatud on ka arhiiviallikaid, kirjandust, kogutud pärimusi. Raamat on illustreeritud Friedrich von Sieversi meisterlike käärilõigetega.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s