Maja Pikal tänaval

Koostasime aeg-rea Pikk tn 37 maja tänavapoolsete fassaadi joonistest ja fotodest. Maja ise eriti tähelepanuväärne ei ole. Igatahes kipuvad arhitektuuriajaloolased Pika tänava maju kirjeldades sellest mööda vaatama või seda vahele jätma. Arhitektuuriajaloolisest aspektist lähtudes hinnati hoone (1966. aastal) väheväärtuslikuks.

1965

Maja on pisut vanem kui 140 aastat, mis Tallinna vanalinna majade hulgas on ikka päris noor iga. Maja arhitektiks on Tallinna akordionimeistri poeg Nikolai Thamm vanem (1834 Tallinnas – 1907 Tallinnas). Tallinnas tegutses ta vabalt praktiseeriva arhitektina aastatel 1872–1883. Pikk tn 37 ja Rataskaevu tn 3 on tema esimesi töid Tallinna vanalinnas.

Pikk tn 37 fassaadi võib käsitleda ka kui ühte esimest reageeringut Eestimaa kuberneri (1870–1875) kindral vürst Mihhail Šahhovskoi Glebov Šteršnevi märgukirjale kubermangu ehitusosakonnale, kus ta väljendas oma rahulolematust selle üle, et „kinnitamiseks esitatud ehitusplaanidel puudub igasugune arhitektuurne ilu“. Ta tegi ehitusosakonnale ülesandeks „kohustada arhitekte tegema majade plaane, eriti neid, mis suurte tänavate ääres on, tunduvalt uhkema ja mitmekesisema väljanägemisega, pidades silmas asjaolu, et see kahtlemata aitab kaasa Reveli ja tema eeslinnade ilusamaks tegemisele“.

Seesugust ilmetust, millele lisandusid vee kompositsioonilised puudujäägid, on näiteks ette heidetud hiljemgi Jaani kirikule. Igatahes sai Pikk 37 märksa detailirikkama fassaadilahenduse: astmikviil, tuulelipp, rõdu jm. Kuigi hiljem sai justkui heaks tavaks tollal moes oleva historitsistliku arhitektuuri põlastamine, pole Pikk tn 37 maja puhul ilmselt häbenemiseks põhjust. Maja eklektiline, põhiliselt neogooti stiilis (teised arhitektuuri uurijad on samas tuvastanud ka nn inglise Tudor stiili elemente) fassaad mõjub igati esinduslikult ja sobib ka ümbritsevasse linnaruumi.

2015

Vanimad teadaolevad kirjalikud andmed Pikk tn 37 kinnistu kohta pärinevad 1335. aastast. 1411. aastast alates muutuvad andmed selle kinnistu omanike ja osaliselt ka hoonestuse kohta enamvähem järjepidevaks. Erinevate omanike hulgas on ülekaalus jõukad kaupmehed, raehärrad, bürgermeistrid. Kõige kauem, ligi kaks sajandit (1523 – ca 1710) oli kinnistu Dellinghausenite perekonna omanduses. Enne 1875. aastat oli Pika tänava äärne peamaja kinnistul Tallinnale tüüpilise diele-dornse ruumijaotusega hiliskeskaegne kaupmeheelamu.

pikk 37_0001

Nagu Tallinna vanalinnale iseloomulik, on uue 1875. aastal ehitatud maja sees ja all varasema ehituse jälgi. Vanad põhikonstruktsioonid on säilinud hoone keldrikorrusel. Seepärast arvati Pikk 37 keldrikorrus 1993. aastal potentsiaalsete ehitusmälestiste hulka.

Maja ehitajaks oli selle augustis 1875 omandanud Tallinna kaupmees Georg Voldemar Meyer (1826–1896) Eesti Postimees 30.04.1898 kirjutas tema kohta: „See kaupmees sai suure hoolsusega, südidusega ja äri osawusega suure terase ja raua kaupluse omanikuks“. 1852. aastal astus ta Tallinna Mustpeade seltsi ja ta jäigi terveks eluks vallaliseks mustpeavennaks. 1852–1856 osales ta erinevates ametites Mustpeade vennaskonna ja klubi tegevuses. Surres Tallinnas 20. oktoobril 1896. aastal, on ta oma testamendiga: „nagu nüüd kuulub, rohkel mõõdul häätegewust üles näidanud. Enese maja Pikas uulitsas, kõige paremas äri kohas, on häätegija siinse Luteruse usu Niguliste kiriku waeste-seltsile kinkinud selle tingimisega, et selts rahast, mis maja sisse teeb, iga aasta 20 protsenti Mustapää abikassale ja 10 protsenti siinsele pimedate hoiuasutusele annab“.

Heategevuseks antud hoone oli Georg Meyeri teine maja Pikk tn 10. Selles majas tegutses Raud- , teras- ja vaskriistade äri „Georg Meyer“, mille viimane omanik oli Theodor Kaarma, kuni Nõukogude okupatsioonini 1940. aastal. Pikk tn 37 maja pärandas Georg Meyer oma sugulastele. See maja oli kasutusel elumajana, kus oli 8 üürikorterit. Alumisel korrusel asusid äriruum, mille vaateakent on mitu korda ümber ehitatud. Näiteks tegutses seal 1939. aastal Jakob Pikspergi rätsepa töökoda ja ülikondade üürimise äri.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s