Urban Dene

Tallinna müntmeister Urban Dene I ja tema astroloogiline abimees

Müntmeistrisell Urban Dene I saabus Tallinna 1530. aastal Jülichi linnast. 1533. aastal märgiti teda Tallinna mustpeade vennana. 1536. aastal abiellus ta raehärra Hans Rötgersi poja Martini lese Barbaraga ja sai kaasavaraks maja Viru tänaval. Samal ajal andis ta kodanikuvande ja astus 1536/1537 jõulujootude ajal Suurgildi ja ka selle lauagildi. Ta oli teadaolevalt esimene Tallinna müntmeister, kellele selline au osaks sai. Müntmeistri ametisse tõsteti ta 30. aprillil 1537. aastal.

Müntmeistril oli väga hea sissetulek, mida ta veelgi suurendas raha laenamisega. Jõukuse kasvuga kaasnes ka lugupidamine. 1555. aastal annetas ta Tallinna Oleviste koguduse raamatukogule Martin Lutheri ladinakeelsete teoste viieköitelise väljaande. Kas oli see juhus, aga samal aastal sai Urban Dene Oleviste kiriku ja kalmistu kõrval asuva Lai tn 52/tolli tn 5 asuva kinnistu omanikuks, mille ta juba kahe aasta pärast edasi müüs. Lisaks oli Urbanil pärandiosa kahest majast Kölnis. Ise elas ta, nagu müntmeistritel tavaks oli, müntlas, mis asus praeguse Niguliste tn 12 kohal. Kõige paremini annab müntmeistri jõukusest ja mõjukusest tunnistust ehk tema nö sattumine 1554. aastal donaatorina Tallinna Niguliste kabeli kannatusaltarile. Altari kesktahvli vana pilt maaliti üle ja Maarja Magdalena ette paigutati Tallinna superintendendi Heinrich Bocki portree ning teisele poole risti evangelist Johannese kõrvale müntmeister Urban Dene, kes mõjub seal küll kuidagi võõralt ja kohmakalt.

Pilt 1

Urban Dene suri 12. augustil ja maeti mõni päev hiljem Niguliste kirikusse omaste kõrvale. Urban polnud mitte ainult hinnatud asjatundja oma erialal, vaid mitmekülgsete huvidega mees. Tal oli omaaja kohta rikkalik raamatukogu.

Pilt 2 iseloomustus

Üks tema raamat on hoiul Tallinna Linnaarhiivis Tallinna raearhiivi kooseisus. Urban Dene on selle raamatu köita lasknud 1550. aastate teisel poolel.

Pilt 3 köide

Raamat on koondköide ehk konvoluut, mis sisaldab kuut lühiteost, mis käsitlevad maateadust, ajalugu, religiooni meditsiini. Kolm raamatut on astroloogiast. Vanim neist on käsitsi kirjutatud käsitlus headest ja halbadest päevadest. Selle on ümber kirjutanud Tallinna raehärra Hans Rotgers.

Pilt 5 astroloogia

Ülejäänud raamatud on trükised, millest uusim „planeetide raamat“ on trükitud 1545. aastal.

 

Pilt 4 astroloog

Sellest, et müntmeister astroloogiast tõsiselt huvitus annavad tunnistust raamatuisse vastavate tähtkujude juurde märgitud tema 6 lapse sünniaastad, kuu- ja nädalapäevad ning kellaajad.

Neist müntmeister Urban Dene astroloogilistest raamatuist annab põhjalikuma ülevaate Tallinna Linnarhiivi teadur Tiina Kala 2016. aasta loodusajakirja Horisont 1. numbris rubriigis: Arhiivi aare. http://www.loodusajakiri.ee/tutvustused/horisont1_2016.pdf

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s